Aktualności

Czwartek, Marzec 28, 2024, 19:31 | Brak komentarzy »

Sobota, Luty 3, 2024, 15:37 | Brak komentarzy »
W dniu 3 lutego 2024r. odbyło się posiedzenie Zarządu Wojewódzkiego Rzeszowskiej Organizacji Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.
Posiedzeniu przewodniczył płk dypl. w st. spocz. Józef Mroczka.
W czasie prowadzonego posiedzenia omówiono Sprawozdanie z działalności Zarządu Wojewódzkiego za rok 2023, podsumowano Plan przychodów i wydatków Zarządu Wojewódzkiego Związku na 2023r., przyjęto projekt planu przychodów i wydatków ZW na 2024r. W dalszej kolejności podsumowano inicjatywy podejmowane przez Prezydium ZG Związku w sprawie podpisanie z MON porozumienia o wzajemnej współpracy, omówiono PIT- OP (Oświadczenie o przekazaniu 1,5% podatku Organizacji Pożytku Publicznego) 1,5%. dla ZŻWP i FPEiRW.
Tematem posiedzenia było również omówienie płatności składek przez poszczególne koła oraz sprawy organizacyjne dotyczące bieżącego funkcjonowania organizacji w pierwszym półroczu bieżącego roku.
Prezesi poszczególnych kół zostali zobowiązani na prowadzonych zebraniach do szczegółowego zapoznania z informacjami z odbytego posiedzenia.
Tekst oraz foto: Roman Rumak




Sobota, Listopad 11, 2023, 15:48 | Brak komentarzy »
Uroczystą Mszą Św. w intencji Ojczyzny w Kościele Farnym w Rzeszowie w dniu 11 listopada o godzinie 10.00 rozpoczęły się uroczystości z okazji 105. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.
Po jej zakończeniu zaproszeni goście oraz żołnierze udali się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego na pl. Wolności gdzie odbyła się główna część uroczystości.
Udział w niej wzięli żołnierze, przedstawiciele pozostałych służb mundurowych, młodzież reprezentująca organizacje strzeleckie, parlamentarzyści, władze wojewódzkie, władze Miasta Rzeszowa, kombatanci i licznie przybyli mieszkańcy.
Tradycyjnie w czasie uroczystości, po raz kolejny zabrzmiał Dzwon Niepodległości - dar Samorządu Województwa Podkarpackiego z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Należy wspomnieć, że dzwon został odlany w pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Znajduje się na nim godło Polski, herb Podkarpacia oraz „Roty" Marii Konopnickiej.
Wzruszającym było uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt przy wspólnym odśpiewaniu przez wszystkich zgromadzonych „Mazurka Dąbrowskiego".
W swoich wystąpieniach, które wygłosili Wicewojewoda Podkarpacki Radosław Wiatr, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl oraz Zastępca Prezydenta Miasta Rzeszowa Dariusz Urbanik zwrócono szczególną uwagę na znaczenie w naszych sercach i umysłach Narodowego Święta Niepodległości. Po przemówieniach usłyszeliśmy Apel Pamięci oraz salwę honorową wykonaną przez pododdział honorowy. Złożono wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego W uroczystym złożeniu wieńców uczestniczyła delegacja Rzeszowskiej Organizacji Wojewódzkiej Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Uroczystość zakończyło odprowadzenie pododdziałów honorowych do miejsc ich stacjonowania.
Tekst i FOTO: Roman Rumak












Czwartek, Październik 12, 2023, 19:07 | Brak komentarzy »
W dniu 12 października 2023r. w Rzeszowie przy Obelisku poświęconym 50 rocznicy czynu bojowego 9 i 10 Dywizji Piechoty zlokalizowanym w rejonie Klubu Wojskowego przy ul. Dąbrowskiego 22 oddano hołd wszystkim walczącym i poległym żołnierzom na frontach II Wojny Światowej.
Data uroczystości zbiega się z bitwą pod Lenino określaną, jako chrzest bojowy I Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki oraz pułku czołgów 1. Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte. Bitwa ta była jedną z najtragiczniejszych polskich bitew, zakończyła się klęską żołnierzy dowodzonych przez gen. Zygmunta Berlinga. Poza wszelką dyskusją pozostaje bohaterstwo żołnierzy, zdecydowana większość z nich wykazała w niej męstwo i pogardę dla śmierci. Nie pozostawia żadnych wątpliwości określenie, że „krew Polaków przelana pod Monte Cassino jest tak samo święta jak krew przelana pod Lenino".
Aktualnie możemy powiedzieć, że nie miała ona żadnego znaczenia strategicznego, ani nawet taktycznego. Polskim żołnierzom nie przyszli ze spodziewaną pomocą ich sowieccy sąsiedzi. Względy polityczne zadecydowały o skierowaniu do walk żołnierzy-Polaków, którzy z nastaniem władzy radzieckiej wywiezieni zostali do łagrów, którzy po prostu nie zdążyli do armii Andersa i w roku 1943 odnaleźli swoją szansę założenia polskiego munduru i wyruszenia w stronę Ojczyzny.
Uroczystość z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej wystawionej przez 21 Batalion Logistyczny prowadził płk dypl. Józef Mroczka – Prezes Zarządu Wojewódzkiego Rzeszowskiej Organizacji Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, kombatanci i żołnierze. Wśród obecnych była liczna grupa członków Rzeszowskiej Organizacji Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.
Zabierając głos p. Krzysztof Stańko – pełnomocnik Prezydenta Miasta Rzeszowa ds. innowacji i rozwoju reprezentujący Prezydenta Miasta Rzeszowa przypomniał wszystkim obecnym o ogromie cierpień i zniszczeń jaki przyniosła nam II Wojna Światowa.
W czasie uroczystości usłyszeliśmy salwę honorową, odbył się apel pamięci. Na zakończenie spotkania złożono wieńce oraz zapalono znicze.

Tekst i zdjęcia: Roman Rumak














Poniedziałek, Październik 2, 2023, 17:45 | Brak komentarzy »

Strona zbudowana z Kopage
← Zbuduj swoją teraz