Aktualności

Wtorek, Wrzesień 5, 2023, 16:42 | Brak komentarzy »Piątek, Wrzesień 1, 2023, 19:09 | Brak komentarzy »
W 84 rocznicę wybuchu II wojny światowej 1 września 2023 roku o godzinie 07.30, uroczystą Mszą Świętą w Kościele Garnizonowym w Rzeszowie, rozpoczęły się obchody upamiętniające tą rocznicę.
Po jej zakończeniu przy kościele rozpoczął się uroczysty apel. Odegrano hymn państwowy, po czym głos zabrali: wojewoda Podkarpacki – Ewa Leniart, reprezentujący Marszałka Województwa Podkarpackiego – Stanisław Kruczek oraz wiceprezydent Rzeszowa - Jolanta Kaźmierczak. W swoich wystąpieniach zabierający głos podkreślali konieczność dbania o prawdę historyczną, zwłaszcza wobec szkodliwych dla Polski prób jej relatywizowania. Mówcy apelowali, by pamiętać o ofiarach II wojny światowej i wciąż wspierać naród ukraiński, „który już pokazał swoje bohaterstwo i niezłomność". Następnie, usłyszeliśmy Apel Pamięci oraz salwę honorową wykonaną przez pododdział honorowy, który wystawiła 21 Brygada Strzelców Podhalańskich. Na zakończenie złożono wieńce i kwiaty pod tablicami upamiętniającymi żołnierzy walczących w obronie Polski. W obchodach udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, władze miasta Rzeszowa, kombatanci, młodzież, żołnierze Garnizonu Rzeszów oraz grupa członków Rzeszowskiej Organizacji Wojewódzkiej Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.
Tekst oraz foto: Roman Rumak

Wtorek, Sierpień 22, 2023, 16:11 | Brak komentarzy »
Z przykrością dowiedzieliśmy się o śmierci mł. chor. Dariusza JACZEWSKIEGO, który zmarł w dniu 20.08.2023r.
Niech spoczywa w Pokoju.
Pogrzeb odbył się w środę, 23.08.2023r. o godz. 10.30 na Cmentarzu Komunalnym „Wikowyja" w Rzeszowie.
Koledze płk. mgr. Jerzemu JACZEWSKIEMU wraz z Rodziną składamy nasze najszczersze kondolencje z powodu utraty Syna. Słowa nie są w stanie wyrazić, jak bardzo jesteśmy zasmuceni. z powodu Waszej straty.
Z wyrazami szczerego współczucia płk Józef Mroczka wraz Członkami Prezydium ZW ZŻWP w Rzeszowie
..............................................................................................................................
W dniu 15 sierpnia 2023r. odszedł z naszego grona śp. st. chor. Tadeusz AKWARSKI - członek koła nr 2. Ostatnie pożegnanie odbyło się w dniu 19.08.2023r. w kaplicy na cmentarzu Wilkowyja, po czym odprowadzono Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku. W ostatniej drodze zmarłemu towarzyszyła pogrążona w smutku rodzina, asysta honorowa wystawiona przez żołnierzy 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, przyjaciele, sąsiedzi i koledzy. Słowa pożegnalne wygłosił kol. mjr Kazimierz Gatlik.
Śp. Tadeusz w naszej pamięci pozostanie jako prawdziwy żołnierz, jako osoba bardzo wrażliwa, ciepła i serdeczna.

Cześć Jego Pamięci.


Wtorek, Sierpień 15, 2023, 15:08 | Brak komentarzy »
W dniu 15 sierpnia 2023r. w Rzeszowie odbyły się uroczystości obchodów Święta Wojska Polskiego. Obchody o godz. 09.30 rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Kościele Garnizonowym. Bezpośrednio po Mszy Świętej jej uczestnicy przemaszerowali pod pomnik gen. Władysława Sikorskiego, do Parku Jedności Polonii z Macierzą, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości prowadzona zgodnie z ceremoniałem wojskowym.
Po podniesieniu flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnu państwowego, ppłk Rafal Iwanek – pełniący obowiązki Dowódcy Garnizonu Rzeszów przywitał zgromadzonych. W swoim wystąpieniu przypomniał genezę Święta Wojska Polskiego, złożył życzenia wszystkim żołnierzom i pracownikom wojska oraz ich rodzinom.
Następnie głos zabrała wojewoda Podkarpacki - Ewa Leniart która podczas swojego wystąpienia nawiązała do znaczenia Bitwy Warszawskiej z 1920r. Z kolei Jerzy Cypryś - wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego odczytał list marszałka Władysława Ortyla w którym napisał, że nie możemy zapomnieć o ogromnym sukcesie wojsk polskich pod Warszawą, ani o historii naszego państwa, a zwłaszcza o czasach kształtowania się II RP. Życzył żołnierzom zdrowia i bezpiecznej służby oraz poczucia satysfakcji i dumy z dobrze pełnionej misji na rzecz własnego kraju. Szczególne słowa podziękowania skierowane do żołnierzy w dniu ich święta przekazał w swoim przemówieniu prezydent miasta Rzeszowa Konrad Fijołek.
W dalszej części uroczystości odbył się apel pamięci, kompania honorowa oddała salwę, a delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem. W złożeniu wieńców uczestniczyła delegacja członków naszej organizacji.
Tekst oraz foto: Roman Rumak


środa, Sierpień 2, 2023, 19:45 | Brak komentarzy »
W dniu 1 sierpnia punktualnie o godz. 17.00 - w 79 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w Rzeszowie zawyły syreny. W ten sposób uczczono pamięć o tych, którzy oddali życie za Polskę, którzy walczyli w największym zrywie niepodległościowym Armii Krajowej oraz w największej akcji zbrojnej podziemia w Europie okupowanej przez Niemców.
Bój o wyzwolenie stolicy, z ogromnym zaangażowaniem jej mieszkańców, także kobiet i dzieci, trwał 63 dni i zakończył się kapitulacją. Zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów.
Celem heroicznej i osamotnionej walki była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i sowieckiej dominacji. . Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.
W uroczystościach, jakie odbyły się pod Pomnikiem Chwały Żołnierzy AK w Rzeszowie udział wzięli parlamentarzyści, władze wojewódzkie i samorządowe, władze miasta Rzeszowa, kombatanci, żołnierze Garnizonu Rzeszów i mieszkańcy miasta.
Modlitwę w intencji poległych i pomordowanych Powstańców Warszawskich odmówił ks. prałat Władysław Jagustyn. Głos zabrali: płk Michał Małyska - dowódca 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, Jolanta Sawicka - wicewojewoda podkarpacki, Stanisław Kruczek - członek Zarządu Województwa Podkarpackiego oraz Dariusz Urbanik - zastępca prezydenta Miasta Rzeszowa.
W hołdzie bohaterom walczącej Warszawy odczytano Apel Poległych, żołnierze Garnizonu Rzeszowskiego oddali salwę honorową. Na zakończenie obchodów pod pomnikiem Chwały Żołnierzy AK złożono wieńce i kwiaty. Po uroczystości uczestnicy udali się na Mszę św. do Kościoła pw. Św. Krzyża przy ul. 3 Maja, którą w intencji poległych i pomordowanych Powstańców Warszawskich oraz ludności cywilnej Warszawy odprawił ks. bp. Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej. Organizatorem uroczystości był: Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Podkarpacki, Wojewoda Podkarpacki, Prezydent Miasta Rzeszowa, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, Dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, Dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Tekst: Roman Rumak


Strona zbudowana z Kopage
← Zbuduj swoją teraz