Aktualności

Czwartek, Sierpień 15, 2019, 13:04 | Brak komentarzy »
     W dniu 15 sierpnia 2019r. w Rzeszowie odbyły się uroczystości obchodów Święta Wojska Polskiego.   
    Tegoroczne święto związane jest z 99 Rocznicą Bitwy Warszawskiej oraz 100- lecia Powstań Śląskich.
    Obchody o godz. 09.30 rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Kościele Garnizonowym,
    Bezpośrednio po Mszy Świętej jej uczestnicy przemaszerowali pod pomnik gen. Sikorskiego gdzie odbyła się dalsza część uroczystości prowadzona zgodnie z ceremoniałem wojskowym. W uroczystości udział wzięli parlamentarzyści, władze wojewódzkie i samorządowe, władze miasta Rzeszowa, młodzież strzelecka, harcerze, kombatanci, żołnierze Garnizonu Rzeszów i mieszkańcy miasta. Uczestniczyła również liczna grupa członków Rzeszowskiej Organizacji Wojewódzkiej Związku Żołnierzy Wojska Polskiego na czele z jej Prezesem kol. płk Józefem Mroczką.
     Po podniesieniu flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnu państwowego, ppłk Tomasz Gdak – pełniący obowiązki Dowódcy Garnizonu Rzeszów przywitał zgromadzonych. W swoim wystąpieniu przypomniał genezę Święta Wojska Polskiego, złożył życzenia wszystkim żołnierzom i pracownikom wojska oraz ich rodzinom.
    Następnie głos zabrali: poseł na Sejm obecnej kadencji - Wojciech Buczak, wojewoda Podkarpacki - Ewa Leniart, reprezentujący Marszałka Województwa Podkarpackiego – Jerzy Cypryś oraz Stanisław Sieńko reprezentujący Prezydenta Miasta Rzeszowa. W swych wystąpieniach podziękowali żołnierzom za codzienny trud oraz złożyli serdeczne życzenia.
     W czasie obchodów mianowano żołnierzy Garnizonu Rzeszów na wyższe stopnie wojskowe. W dalszej części uroczystości odbył się apel pamięci, kompania honorowa oddała salwę, a delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem. W złożeniu wieńców uczestniczyła delegacja członków naszej organizacji.
     Uroczystość zakończyła się defiladą służb mundurowych Aleją Łukasza Cieplińskiego, jedną z głównych ulic miasta Rzeszowa.
   Tekst i zdjęcia: Roman Rumak
Piątek, Sierpień 2, 2019, 06:07 | Brak komentarzy »
       W dniu 1 sierpnia punktualnie o godz. 17.00 - w 75 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w Rzeszowie zawyły syreny. W ten sposób uczczono pamięć o tych, którzy oddali życie za Polskę, którzy walczyli w największym zrywie niepodległościowym Armii Krajowej oraz w największej akcji zbrojnej podziemia w Europie okupowanej przez Niemców.
Bój o wyzwolenie stolicy, z ogromnym zaangażowaniem jej mieszkańców, także kobiet i dzieci, trwał 63 dni i zakończył się kapitulacją. Celem heroicznej i osamotnionej walki była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i sowieckiej dominacji.
W uroczystościach, jakie odbyły się pod Pomnikiem Chwały Żołnierzy AK w Rzeszowie udział wzięli parlamentarzyści, władze wojewódzkie i samorządowe, władze miasta Rzeszowa, kombatanci, żołnierze Garnizonu Rzeszów i mieszkańcy miasta. Udział w obchodach zaznaczyła liczna grupa członków Rzeszowskiej Organizacji Wojewódzkiej Związku Żołnierzy Wojska Polskiego na czele z jej Prezesem płk w st. spocz. Józefem Mroczką.
Po podniesieniu Flagi Państwowej na maszt odśpiewano Hymn Państwowy. W imieniu Juliana Pawełka, Prezesa Okręgu Podkarpackiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej został odczytany list witający wszystkich obecnych na uroczystości.
Modlitwę w intencji poległych i pomordowanych Powstańców Warszawskich odmówił ks. prałat Władysław Jagustyn.
Znaczenie powstania w swoim przemówieniu przedstawiła Wojewoda Podkarpacki dr Ewa Leniart, głos zabrał również przedstawiciel Marszałka Województwa Podkarpackiego i Prezydenta Miasta Rzeszowa. W czasie uroczystości Poseł Wojciech Buczak odczytał list od Marszałka Sejmu RP. Dyrektor Oddziału IPN w Rzeszowie dr Dariusz Iwaneczko przemawiając do wszystkich zebranych starał się rozwiać wątpliwości dotyczące celowości podjęcia zbrojnego czynu przez AK.
W hołdzie bohaterom walczącej Warszawy odczytano Apel Poległych, żołnierze Garnizonu Rzeszowskiego oddali salwę honorową. Na zakończenie obchodów pod pomnikiem Chwały Żołnierzy AK wieńce i kwiaty złożyli kombatanci, parlamentarzyści, władze województwa i miasta, samorządowcy i służby mundurowe.
Tekst i zdjęcia: Rom an Rumak

Czwartek, Lipiec 4, 2019, 20:48 | Brak komentarzy »
     W 76. rocznicę tragicznej śmierci generała Władysława Sikorskiego w dniu 04.07.2019r, w Rzeszowie przed pomnikiem generała odbyły się patriotyczne uroczystości upamiętniające to wydarzenie.
    Generał Władysław Sikorski zginął w jednej z najbardziej tajemniczych katastrof II Wojny Światowej. 76 lat temu, kilkanaście sekund po starcie z lotniska na Gibraltarze runął do wody samolot, którym leciał jako ówczesny naczelny wódz i premier polskiego rządu na emigracji. Okoliczności tej tragedii do dziś nie zostały wyjaśnione.
Zgodnie z programem uroczystości odegrano sygnał "Słuchajcie wszyscy", został złożony meldunek Dowódcy Garnizonu, podniesiono flagę RP na maszt, odegrano Hymn Państwowy, były też przemówienia okolicznościowe. Odbył się Apel Pamięci i salwa honorowa, złożono wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem.
W uroczystościach czynnie uczestniczyli przedstawiciele Organizacji Wojewódzkiej Związku Żołnierzy Wojska Polskiego na czele z jej Prezesem płk dypl. w st. spocz. Józefem Mroczką.
Tekst: Roman Rumak
Wtorek, Czerwiec 18, 2019, 18:41 | Brak komentarzy »
     W dniu 16 czerwca w Rzeszowie uroczystą Mszą Świętą oraz Apelem Pamięci uczczono święto 17. Pułku Piechoty „Ziemi Rzeszowskiej", który należał do najstarszych pułków II Rzeczypospolitej. Wniósł znaczący wkład w polskie walki o „niepodległość i granice" z lat 1918–1920 oraz pierwszy etap II wojny światowej – kampanię wrześniową.
Uroczystą mszę świętą w Kościele Garnizonowym koncelebrował ks. prałat płk Władysław Maciej KOZICKI. Po jej zakończeniu na placu obok kościoła odbył się uroczysty apel, w czasie, którego usłyszeliśmy salwę honorową oraz apel pamięci. Złożono wieńce i kwiaty pod tablicą pamiątkową żołnierzy 17. Pułku Piechoty „Ziemi Rzeszowskiej" umieszczoną na ścianie kościoła. W czasie uroczystości w swoim wystąpieniu dr inż. Stanisław Urbanik – Prezes Koła nr 11 ZŻWP im. pp "ZR" w Rzeszowie podkreślił między innymi historyczne znaczenie przelanej krwi dla losów obecnej Polski, dla kultywowania w szczególności wśród młodzieży szeroko rozumianego patriotyzmu.
Całość uroczystości prowadził płk w st. spocz. Józef Mroczka. W uroczystościach udział wzięli kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych i miejskich, żołnierze Garnizonu Rzeszów oraz liczna grupa członków Rzeszowskiej Organizacji Wojewódzkiej Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.
Tekst: Roman Rumak
FOTO:Jan Turoń


Sobota, Czerwiec 8, 2019, 20:01 | Brak komentarzy »
   W dniu 8 czerwca 2019r. na obiekcie strzelnicy Polskiego Związku Łowieckiego w Borze k. Głogowa Małopolskiego odbyły się Zawody Strzeleckie kombatantów, inwalidów wojennych i wojskowych, weteranów misji pokojowych i stabilizacyjnych oraz byłych żołnierzy zawodowych i rezerwy. Całość zadań związanych z organizacją prowadzonych zawodów była realizowania przez Zarząd Wojewódzki Rzeszowskiej Organizacji Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.
Rywalizowano indywidualnie w konkurencji strzelania z pistoletu wojskowego wz. P-83 na odległość 25m. Zwycięzcą został kol. Andrzej IREK z wynikiem 96/100 pkt., II miejsce zajął kol. Robert GÓRALSKI z wynikiem 94/100 pkt, III miejsce wywalczył kol. Andrzej KRÓL z wynikiem 88/100 pkt. Miejsce tuż poza podium z wynikiem 87 pkt zajął kol. Bogdan ŚLĘCZKA, kolejne V miejsce z wynikiem 86/100 pkt zajął kol. Jacek CHRUŚCIEL, natomiast VI miejsce zdobył kol. Zenon TENDERA /84/100 pkt/.
Zawody przebiegły sprawnie i bezpiecznie, odbyły się w miłej i życzliwej atmosferze. Ich finałem było wręczenie pamiątkowych pucharów oraz dyplomów.
Tekst i zdjęcia: Romann RumakStrona zbudowana z Kopage
← Zbuduj swoją teraz