Aktualności

Poniedziałek, Październik 14, 2019, 20:04 | Brak komentarzy »
      W dniu 14 października 2019r. przedstawiciele Rzeszowskiej Organizacji Związku Żołnierzy Wojska Polskiego oddali hołd wszystkim poległym żołnierzom w bitwie pod Lenino, określanej, jako chrzest bojowy I Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki oraz pułku czołgów 1. Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte. Bitwa pod Lenino była jedną z najtragiczniejszych polskich bitew, zakończyła się klęską żołnierzy dowodzonych przez gen. Zygmunta Berlinga. Poza wszelką dyskusją pozostaje bohaterstwo żołnierzy, zdecydowana większość z nich wykazała w bitwie męstwo i pogardę dla śmierci. Nie pozostawia żadnych wątpliwości określenie, że „krew Polaków przelana pod Monte Cassino jest tak samo święta jak krew przelana pod Lenino".
Aktualnie możemy powiedzieć, że nie miała ona żadnego znaczenia strategicznego, ani nawet taktycznego. Polskim żołnierzom nie przyszli ze spodziewaną pomocą ich sowieccy sąsiedzi. Względy polityczne zadecydowały o skierowaniu do walk żołnierzy-Polaków, którzy z nastaniem władzy radzieckiej wywiezieni zostali do łagrów, którzy po prostu nie zdążyli do armii Andersa i w roku 1943 odnaleźli swoją szansę założenia polskiego munduru i wyruszenia w stronę Ojczyzny.
Spotkanie odbyło się w 76. rocznicę tych wydarzeń przy Obelisku poświęconym 50 rocznicy czynu bojowego 9 i 10 Dywizji Piechoty zlokalizowanym w rejonie Klubu Wojskowego przy ul. Dąbrowskiego 22.
Uroczystość z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej wystawionej przez 21 batalion dowodzenia prowadził kol. płk Józef Mroczka – Prezes Zarządu Wojewódzkiego naszej organizacji.
Swoją obecnością uroczystość zaszczyciła Wojewoda Podkarpacki dr Ewa Leniart, która w swoim przemówieniu podkreśliła ''znaczenie'' dla nas Polaków krwi Żołnierzy Wojska Polskiego przelanej na frontach II Wojny Światowej. Głos zabrał również przedstawiciel Marszałka Województwa Podkarpackiego Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś.
W czasie uroczystości usłyszeliśmy salwę honorową, odbył się apel pamięci. Na zakończenie spotkania złożono wieńce oraz zapalono znicze.

Tekst zdjęcia: Roman Rumak
Poniedziałek, Wrzesień 9, 2019, 19:05 | Brak komentarzy »
W niedzielę 8 września 2019 r. uroczyście obchodziliśmy 80. rocznicę wojny obronnej w Borownicy. Po raz kolejny kombatanci, rodziny poległych, żołnierze, przedstawiciele władz samorządowych, leśnicy, uczniowie i mieszkańcy wsi spotkali się aby oddać hołd żołnierzom 17 pułku piechoty oraz mieszkańcom poległym w czasie wojny.
    Spotkanie rozpoczęło się na wzgórzu nad Czarnym Potokiem w miejscu, gdzie poległ dowódca pułku płk Beniamin Kotarba wraz z częścią swoich żołnierzy. Złożono kwiaty i wieńce pod krzyżem i obeliskiem postawionym ku czci poległych. Kolejna część uroczystości odbyła się pod pomnikiem mieszkańców Borownicy wymordowanych przez UPA w 1945 roku, gdzie również złożono kwiaty i zapalono znicze ku ich czci.
    Po mszy świętej w borownickim kościele uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz, gdzie po apelu poległych i modlitwach za poległych żołnierzy 17pp złożono wieńce na grobie ppłk. dypl. Beniamina Kotarby. Po zakończeniu uroczystości w plenerze na biwaku odbyło się spotkanie pokoleń.
Organizatorem uroczystości był Wójt i Rada Gminy Bircza oraz Zarząd Wojewódzki Rzeszowskiej Organizacji Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.
Tekst: Roman Rumak; Foto: Jan Turoń


Poniedziałek, Wrzesień 9, 2019, 18:53 | Brak komentarzy »
   W 80 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej 1 września 2019 roku o godzinie 12.30, uroczystą Mszą Świętą w Kościele Garnizonowym w Rzeszowie, rozpoczęły się obchody upamiętniające tą rocznicę.        Liturgii przewodniczył ks. prałat płk Władysław Maciej Kozicki - Kapelan Garnizonu Rzeszów. Po jej zakończeniu przy kościele rozpoczął się uroczysty apel. Odegrano hymn państwowy, po czym głos zabrali: wojewoda Podkarpacki - Ewa Leniart, reprezentujący Marszałka Województwa Podkarpackiego – Jerzy Cypryś W swoich wystąpieniach zabierający głos podkreślali konieczność dbania o prawdę historyczną, zwłaszcza wobec szkodliwych dla Polski prób jej relatywizowania. Następnie, usłyszeliśmy Apel Pamięci oraz salwę honorową wykonaną przez pododdział honorowy, który wystawiła 21 Brygada Strzelców Podhalańskich. Na zakończenie złożono wieńce i kwiaty pod tablicami upamiętniającymi żołnierzy walczących w obronie Polski. W obchodach udział wzięli przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, władze miasta Rzeszowa, kombatanci, żołnierze Garnizonu Rzeszów oraz grupa członków Rzeszowskiej Organizacji Wojewódzkiej Związku Żołnierzy Wojska Polskiego na czele z jej Prezesem kol. płk Józefem Mroczką.
Tekst: Roman Rumak

Czwartek, Sierpień 15, 2019, 13:04 | Brak komentarzy »
     W dniu 15 sierpnia 2019r. w Rzeszowie odbyły się uroczystości obchodów Święta Wojska Polskiego.   
    Tegoroczne święto związane jest z 99 Rocznicą Bitwy Warszawskiej oraz 100- lecia Powstań Śląskich.
    Obchody o godz. 09.30 rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Kościele Garnizonowym,
    Bezpośrednio po Mszy Świętej jej uczestnicy przemaszerowali pod pomnik gen. Sikorskiego gdzie odbyła się dalsza część uroczystości prowadzona zgodnie z ceremoniałem wojskowym. W uroczystości udział wzięli parlamentarzyści, władze wojewódzkie i samorządowe, władze miasta Rzeszowa, młodzież strzelecka, harcerze, kombatanci, żołnierze Garnizonu Rzeszów i mieszkańcy miasta. Uczestniczyła również liczna grupa członków Rzeszowskiej Organizacji Wojewódzkiej Związku Żołnierzy Wojska Polskiego na czele z jej Prezesem kol. płk Józefem Mroczką.
     Po podniesieniu flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnu państwowego, ppłk Tomasz Gdak – pełniący obowiązki Dowódcy Garnizonu Rzeszów przywitał zgromadzonych. W swoim wystąpieniu przypomniał genezę Święta Wojska Polskiego, złożył życzenia wszystkim żołnierzom i pracownikom wojska oraz ich rodzinom.
    Następnie głos zabrali: poseł na Sejm obecnej kadencji - Wojciech Buczak, wojewoda Podkarpacki - Ewa Leniart, reprezentujący Marszałka Województwa Podkarpackiego – Jerzy Cypryś oraz Stanisław Sieńko reprezentujący Prezydenta Miasta Rzeszowa. W swych wystąpieniach podziękowali żołnierzom za codzienny trud oraz złożyli serdeczne życzenia.
     W czasie obchodów mianowano żołnierzy Garnizonu Rzeszów na wyższe stopnie wojskowe. W dalszej części uroczystości odbył się apel pamięci, kompania honorowa oddała salwę, a delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem. W złożeniu wieńców uczestniczyła delegacja członków naszej organizacji.
     Uroczystość zakończyła się defiladą służb mundurowych Aleją Łukasza Cieplińskiego, jedną z głównych ulic miasta Rzeszowa.
   Tekst i zdjęcia: Roman Rumak
Piątek, Sierpień 2, 2019, 06:07 | Brak komentarzy »
       W dniu 1 sierpnia punktualnie o godz. 17.00 - w 75 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w Rzeszowie zawyły syreny. W ten sposób uczczono pamięć o tych, którzy oddali życie za Polskę, którzy walczyli w największym zrywie niepodległościowym Armii Krajowej oraz w największej akcji zbrojnej podziemia w Europie okupowanej przez Niemców.
Bój o wyzwolenie stolicy, z ogromnym zaangażowaniem jej mieszkańców, także kobiet i dzieci, trwał 63 dni i zakończył się kapitulacją. Celem heroicznej i osamotnionej walki była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i sowieckiej dominacji.
W uroczystościach, jakie odbyły się pod Pomnikiem Chwały Żołnierzy AK w Rzeszowie udział wzięli parlamentarzyści, władze wojewódzkie i samorządowe, władze miasta Rzeszowa, kombatanci, żołnierze Garnizonu Rzeszów i mieszkańcy miasta. Udział w obchodach zaznaczyła liczna grupa członków Rzeszowskiej Organizacji Wojewódzkiej Związku Żołnierzy Wojska Polskiego na czele z jej Prezesem płk w st. spocz. Józefem Mroczką.
Po podniesieniu Flagi Państwowej na maszt odśpiewano Hymn Państwowy. W imieniu Juliana Pawełka, Prezesa Okręgu Podkarpackiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej został odczytany list witający wszystkich obecnych na uroczystości.
Modlitwę w intencji poległych i pomordowanych Powstańców Warszawskich odmówił ks. prałat Władysław Jagustyn.
Znaczenie powstania w swoim przemówieniu przedstawiła Wojewoda Podkarpacki dr Ewa Leniart, głos zabrał również przedstawiciel Marszałka Województwa Podkarpackiego i Prezydenta Miasta Rzeszowa. W czasie uroczystości Poseł Wojciech Buczak odczytał list od Marszałka Sejmu RP. Dyrektor Oddziału IPN w Rzeszowie dr Dariusz Iwaneczko przemawiając do wszystkich zebranych starał się rozwiać wątpliwości dotyczące celowości podjęcia zbrojnego czynu przez AK.
W hołdzie bohaterom walczącej Warszawy odczytano Apel Poległych, żołnierze Garnizonu Rzeszowskiego oddali salwę honorową. Na zakończenie obchodów pod pomnikiem Chwały Żołnierzy AK wieńce i kwiaty złożyli kombatanci, parlamentarzyści, władze województwa i miasta, samorządowcy i służby mundurowe.
Tekst i zdjęcia: Rom an Rumak

Strona zbudowana z Kopage
← Zbuduj swoją teraz