Z życia kół

Z ostatnim pożegnaniem

W dniu 15 kwietnia 2019r. w wieku 87 lat odszedł na „wieczną wartę” sierż. mgr Jan Partyka. Był organizatorem wielu /ponad dwustu/ wystaw połączonych z prelekcjami o historii wojskowości, losach żołnierza polskiego w kraju i za granicą w różnego rodzaju placówkach muzealnych Polski, w szkołach, bibliotekach oraz klubach garnizonowych i jednostkach wojskowych. Prezentowane zbiory były doskonałym materiałem poglądowym w szczególności dla młodzieży. Swoje zbiory przekazał do Muzeum Okręgowego w Rzeszowie gdzie organizowano stałe wystawy w tym w 2005r. pt. „Czyn zbrojny żołnierza polskiego 1914-1945” oraz w 2015r. pt. „Żołnierz Polski 1914-1945”. Za swoje zasługi wielokrotnie był wyróżniany i odznaczany w tym: Krzyżem Oficerskim OOP, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, medalem „Pro Memoria”, honorową odznaką „Świadek historii”.  W działalności związkowej działając w kole nr 8 udzielał się społecznie do ostatnich swoich dni. Wyrazem uhonorowania jego zaangażowania w sprawy związkowe było wręczone najwyższe związkowe odznaczenie „Złoty Krzyż z Gwiazdą”.

Ostatnie pożegnanie odbyło się z udziałem asysty wojskowej, delegacji szkół z Kuźminy, Szyszkowa i Potoku Górnego, przedstawicieli władz samorządowych w tym marszałka województwa podkarpackiego – Władysława Ortyla oraz licznie zgromadzonych znajomych i kolegów. Mowę pożegnalną na miejscu spoczynku zmarłego /cmentarz komunalny Staroniwa/ wygłosił prezes koła nr 8 kol. Czesław Siorek, który między innymi przekazał kondolencje najbliższej rodzinie zmarłego oraz podziękował wszystkim uczestnikom za tak liczne przybycie. Uroczystość zakończono salwą honorową , melodią „Śpij Kolego” i złożeniem wieńców.

Cześć jego pamięci!