Z życia kół

Walne Zebranie Koła nr 2

W dniu 5 listopada 2019 r. odbyło się Walne Zebranie członków Koła.
Zebraniu przewodniczył Prezes Koła, kolega Józef GWOZDEK.
Po powitaniu wszystkich zebranych przez Prezesa Koła chwilą ciszy uczczono pamięć kolegi śp. ppłk Józefa SZCZYPEK, który odszedł z naszych szeregów w dniu 7 sierpnia bieżącego roku.
     W czasie zebrania Prezes Koła, krótko omówił najważniejsze przedsięwzięcia, które były realizowane przez Koło od ostatniego spotkania a ponadto:
- Prezes ZW ZZWP płk Józef Mroczka wręczył wyróżnienia organizacyjne przyznane przez ZG ZZWP naszym najbardziej aktywnym członkom Koła;
- podjęto działania organizacyjne w związku z uroczystym spotkaniem noworocznym zaplanowanym wstępnie na dzień 10 stycznia kolejnego roku;
-   poddano pod dyskusję i zatwierdzono w niezbędnym zakresie Preliminarz Wydatków Koła.
     W końcowej części zebrania Prezes Koła życzył wszystkim dobrego zdrowia, owocnej i satysfakcjonującej pracy na rzecz związku.

Tekst i zdjęcia: Roman Rumak

Z ostatnim pożegnaniem

W dniu 15 kwietnia 2019r. w wieku 87 lat odszedł na „wieczną wartę” sierż. mgr Jan Partyka. Był organizatorem wielu /ponad dwustu/ wystaw połączonych z prelekcjami o historii wojskowości, losach żołnierza polskiego w kraju i za granicą w różnego rodzaju placówkach muzealnych Polski, w szkołach, bibliotekach oraz klubach garnizonowych i jednostkach wojskowych. Prezentowane zbiory były doskonałym materiałem poglądowym w szczególności dla młodzieży. Swoje zbiory przekazał do Muzeum Okręgowego w Rzeszowie gdzie organizowano stałe wystawy w tym w 2005r. pt. „Czyn zbrojny żołnierza polskiego 1914-1945” oraz w 2015r. pt. „Żołnierz Polski 1914-1945”. Za swoje zasługi wielokrotnie był wyróżniany i odznaczany w tym: Krzyżem Oficerskim OOP, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, medalem „Pro Memoria”, honorową odznaką „Świadek historii”.  W działalności związkowej działając w kole nr 8 udzielał się społecznie do ostatnich swoich dni. Wyrazem uhonorowania jego zaangażowania w sprawy związkowe było wręczone najwyższe związkowe odznaczenie „Złoty Krzyż z Gwiazdą”.

Ostatnie pożegnanie odbyło się z udziałem asysty wojskowej, delegacji szkół z Kuźminy, Szyszkowa i Potoku Górnego, przedstawicieli władz samorządowych w tym marszałka województwa podkarpackiego – Władysława Ortyla oraz licznie zgromadzonych znajomych i kolegów. Mowę pożegnalną na miejscu spoczynku zmarłego /cmentarz komunalny Staroniwa/ wygłosił prezes koła nr 8 kol. Czesław Siorek, który między innymi przekazał kondolencje najbliższej rodzinie zmarłego oraz podziękował wszystkim uczestnikom za tak liczne przybycie. Uroczystość zakończono salwą honorową , melodią „Śpij Kolego” i złożeniem wieńców.

Cześć jego pamięci!