Aktualności

Czwartek, Lipiec 4, 2024, 14:30 | Brak komentarzy »
W 81. rocznicę tragicznej śmierci generała Władysława Sikorskiego w dniu 04.07.2024r. w Rzeszowie przed jego pomnikiem który znajduje się w Parku Jedności Polonii z Macierzą odbyły się patriotyczne uroczystości upamiętniające to wydarzenie.
Generał Władysław Sikorski zginął w jednej z najbardziej tajemniczych katastrof II Wojny Światowej. 81 lat temu, kilkanaście sekund po starcie z lotniska na Gibraltarze runął do wody samolot, którym leciał jako ówczesny naczelny wódz i premier polskiego rządu na emigracji. Okoliczności tej tragedii do dziś nie zostały wyjaśnione.
Zgodnie z programem uroczystości odegrano sygnał "Słuchajcie wszyscy", został złożony meldunek Dowódcy Garnizonu, podniesiono flagę RP na maszt, odegrano Hymn Państwowy, były też przemówienia okolicznościowe. Odbył się Apel Pamięci i salwa honorowa, złożono wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem.
W uroczystościach czynnie uczestniczyli przedstawiciele Organizacji Wojewódzkiej Związku Żołnierzy Wojska Polskiego na czele z jej Prezesem płk dypl. w st. spocz. Józefem Mroczką.
Tekst i foto: Roman Rumak


Czwartek, Lipiec 4, 2024, 13:58 | Brak komentarzy »
W dniu 3 lipca 2024 r. odbyło się Walne Zebranie członków Koła nr 2.
Zebraniu przewodniczył Prezes Koła, kol. Józef GWOZDEK.
W czasie zebrania Prezes Koła krótko omówił najważniejsze przedsięwzięcia, które były realizowane przez Koło od ostatniego spotkania.
Wręczono wyróżnienia organizacyjne przyznane przez ZG ZZWP naszym najbardziej aktywnym członkom Koła.
Obecny na zebraniu Sekretarz Zarządu Wojewódzkiego kol. mjr Roman Rumak zabierając głos omówił ogólną sytuację w związku, przedstawił też najważniejsze aktualne informacje dotyczące MON, szczegółowo omówił wynikające z prowadzenia przez MON w Ceremoniale Wojskowym zmiany odnoszących się do naszego środowiska, omówił również zakres poczynionych starań przez Zarząd Wojewódzki w zakresie możliwości pogłębienia współpracy z „wojskiem" uwzględniając podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy MON i Związkiem żołnierzy Wojska Polskiego zawarte w dniu 12 czerwca 2024r.
W końcowej części zebrania Prezes Koła życzył wszystkim dobrego zdrowia, owocnej i satysfakcjonującej pracy na rzecz związku.
Zebranie odbyło się w miłej, przyjemnej atmosferze przy „kawce i herbatce" z dodatkiem tzw „wkładki grillowej".
Tekst oraz foto: Roman Rumak


 


Piątek, Czerwiec 14, 2024, 18:22 | Brak komentarzy »Poniedziałek, Czerwiec 3, 2024, 17:17 | Brak komentarzy »


Tekst i zdjęcia: Jan TUROŃ

Niedziela, Maj 12, 2024, 07:37 | Brak komentarzy »
11 maja członkowie Koła ZŻWP nr 1 w Mielcu zgodnie z planem zamierzeń na 2024r. na strzelnicy LOK uczestniczyli w zawodach strzeleckich zorganizowanych dla uczczenia bohaterstwa żołnierzy walczących na frontach II Wojny Światowej o Puchar Starosty Powiatu Mieleckiego.
Zawody punktowano w 4 kategoriach: weterani, rezerwiści, goście oraz młodzież. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc w każdej z kategorii otrzymali okazałe puchary, które wręczył osobiście starosta powiatu mieleckiego p. Kazimierz Gacek.
Jednym z elementów zbiórki było wręczenie za wieloletnią pracę społeczną na rzecz Związku kilkunastu kolegom nadanych przez ZG Związku Żołnierzy Wojska Polskiego medali i odznaczeń. Medale i odznaczenia zostały wręczone przez Wiceprezesa Zarządu Wojewódzkiego ZZWP w Rzeszowie ppłk rez. Marka Barana oraz Sekretarza Zarządu Wojewódzkiego mjr rez. Romana Rumak.
Gratulacje osiągniętych wyników w strzelaniu oraz dla każdego z wyróżnionych przez ZG ZZWP złożyła posłanka na Sejm RP Krystyna Skowrońska, Prezes Ligi Obrony Kraju płk rez. Jerzy Salamucha oraz Wiceprezes Podkarpackiego Zarządu LOK ppłk rez. Wiesław Karpiuk.
Przy kawie, herbacie oraz potrawach z grilla koledzy mogli wymienić się uwagami, wspomnieć mile spędzone chwile z lat służby wojskowej oraz snuć plany na okres letni.
Szczególne podziękowania za zorganizowanie całości przedsięwzięcia należą się Zarządowi koła nr 1 wraz z jego prezesem płk w st. spocz. Józefem Pado.

Tekst i Foto: Roman RumakStrona zbudowana z Kopage
← Zbuduj swoją teraz