Aktualności

Niedziela, Grudzień 15, 2024, 13:09 | Brak komentarzy »

Niedziela, Grudzień 15, 2024, 13:08 | Brak komentarzy »
W dniu 11 grudnia 2024 r. odbyło się Walne Zebranie członków Koła.
Zebraniu przewodniczył Prezes Koła, kol. Józef GWOZDEK.
W czasie zebrania Prezes Koła krótko omówił najważniejsze przedsięwzięcia, które były realizowane przez Koło od ostatniego spotkania.
Wręczono wyróżnienia organizacyjne przyznane przez ZG ZZWP naszym najbardziej aktywnym członkom Koła.
Obecny na zebraniu Sekretarz Zarządu Wojewódzkiego mjr Roman Rumak zabierając głos omówił ogólną sytuację w związku, przedstawił też najważniejsze aktualne informacje dotyczące MON, , omówił również zakres poczynionych starań przez Zarząd Wojewódzki w zakresie możliwości pogłębienia współpracy z „wojskiem" uwzględniając podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy MON i Związkiem żołnierzy Wojska Polskiego zawarte w dniu 12 czerwca 2024r.
W końcowej części zebrania Prezes Koła życzył wszystkim dobrego zdrowia, owocnej i satysfakcjonującej pracy na rzecz związku.

Wtorek, Listopad 12, 2024, 17:07 | Brak komentarzy »
Uroczystą Mszą Św. w intencji Ojczyzny w Kościele Farnym w Rzeszowie w dniu 11 listopada o godzinie 09.30 rozpoczęły się uroczystości z okazji 106 Rocznicy Odzyskania Niepodległości.
Po jej zakończeniu zaproszeni goście oraz żołnierze udali się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego na pl. Wolności gdzie odbyła się główna część uroczystości.
Udział w niej wzięli żołnierze, przedstawiciele pozostałych służb mundurowych, młodzież reprezentująca organizacje strzeleckie, parlamentarzyści, władze wojewódzkie, władze Miasta Rzeszowa, kombatanci i licznie przybyli mieszkańcy.
Tradycyjnie w czasie uroczystości, po raz kolejny zabrzmiał Dzwon Niepodległości - dar Samorządu Województwa Podkarpackiego z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Należy wspomnieć, że dzwon został odlany w pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Znajduje się na nim godło Polski, herb Podkarpacia oraz „Roty" Marii Konopnickiej.
Wzruszającym było uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt przy wspólnym odśpiewaniu przez wszystkich zgromadzonych „Mazurka Dąbrowskiego".
 Po przemówieniach usłyszeliśmy Apel Pamięci oraz salwę honorową wykonaną przez pododdział honorowy. Złożono wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego W uroczystym złożeniu wieńców uczestniczyła delegacja Rzeszowskiej Organizacji Wojewódzkiej Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Uroczystość zakończyło odprowadzenie pododdziałów honorowych do miejsc ich stacjonowania.

środa, Październik 16, 2024, 16:01 | Brak komentarzy »
W dniu 12 października bieżącego roku przedstawiciele Rzeszowskiej Organizacji Związku Żołnierzy Wojska Polskiego oddali hołd wszystkim poległym żołnierzom w bitwie pod Lenino, określanej, jako chrzest bojowy I Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki oraz pułku czołgów 1. Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte. Bitwa pod Lenino była jedną z najtragiczniejszych polskich bitew, zakończyła się klęską żołnierzy dowodzonych przez gen. Zygmunta Berlinga. Poza wszelką dyskusją pozostaje bohaterstwo żołnierzy, zdecydowana większość z nich wykazała w bitwie męstwo i pogardę dla śmierci. Nie pozostawia żadnych wątpliwości określenie, że „krew Polaków przelana pod Monte Cassino jest tak samo święta jak krew przelana pod Lenino".
Aktualnie możemy powiedzieć, że nie miała ona żadnego znaczenia strategicznego, ani nawet taktycznego. Polskim żołnierzom nie przyszli ze spodziewaną pomocą ich sowieccy sąsiedzi. Względy polityczne zadecydowały o skierowaniu do walk żołnierzy-Polaków, którzy z nastaniem władzy radzieckiej wywiezieni zostali do łagrów, którzy po prostu nie zdążyli do armii Andersa i w roku 1943 odnaleźli swoją szansę założenia polskiego munduru i wyruszenia w stronę Ojczyzny.
Spotkanie odbyło się przy Obelisku poświęconym 50 rocznicy czynu bojowego 9 i 10 Dywizji Piechoty zlokalizowanym w rejonie Klubu Wojskowego przy ul. Dąbrowskiego 22.
Na zakończenie spotkania złożono wieńce oraz zapalono znicze.


Poniedziałek, Wrzesień 23, 2024, 17:51 | Brak komentarzy »
W niedzielę 22 września 2024 r. uroczyście obchodziliśmy 85. rocznicę wojny obronnej w Borownicy. W dniu 11 września 1939 roku 17 Pułk Piechoty w sile batalionu przeprawił się przez San. Kolumna pułku, maszerując po bardzo złych drogach dotarła rankiem 12 września na skraj wsi Borownica zajętej już przez Niemców. Dowódca pułku ppłk Beniamin Kotarba zdecydował się na opanowanie miejscowości. Po całodziennym boju uznał, że przebicie się pułku w całości jest niemożliwe. Zdecydował się na rozformowanie pododdziałów, podzielenie żołnierzy na małe grupy i przebijanie się na północ. Ppłk Beniamin Kotarba zginął w trakcie przebijania się przez okrążenie niemieckie w przysiółku Borownicy - Czarnym Potoku. Został pochowany wraz z poległymi żołnierzami 17 Pułku Piechoty na cmentarzu w Borownicy.
W uroczystości udział wzięli: rodzina poległego płk. dypl. Beniamina Kotarby, wojsko, przedstawiciele organizacji kombatanckich i strzeleckich, posłowie, władze powiatowe i gminne, przedstawiciele ochotniczej straży pożarnej, straży granicznej, delegacje szkół wraz z młodzieżą szkolną, pracownicy lasów państwowych, Orkiestra Dęta z z Grodziska Dolnego, przedsiębiorcy działający na terenie gminy Bircza, członkowie organizacji pozarządowych, mieszkańcy Borownicy i mieszkańcy okolicznych miejscowości oraz zaproszeni goście.
Spotkanie rozpoczęło się na wzgórzu nad Czarnym Potokiem w miejscu, gdzie poległ dowódca pułku płk Beniamin Kotarba wraz z częścią swoich żołnierzy. Złożono kwiaty i wieńce pod krzyżem i obeliskiem postawionym ku czci poległych. Kolejna część uroczystości odbyła się pod pomnikiem mieszkańców Borownicy wymordowanych przez UPA w 1945 roku, gdzie również złożono kwiaty i zapalono znicze ku ich czci.
Po mszy świętej w borownickim kościele uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz, gdzie po apelu poległych i modlitwach za poległych żołnierzy 17pp złożono wieńce na grobie ppłk. dypl. Beniamina Kotarby. Po zakończeniu uroczystości w plenerze na biwaku odbyło się spotkanie pokoleń.
Kompanię honorową wystawił 1 Batalion Piechoty Zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej im. płk. dypl. Beniamina Kotarby 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza. Uroczystość była okazją do wręczenia odznaczeń Związku Żołnierzy WP Koło nr 11 w Rzeszowie oraz Zarządu Oddziału Związku Inwalidów Wojennych RP w Przemyślu, a także wyróżnień 1. Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej z Międzyrzecza.

Strona zbudowana z Kopage
← Zbuduj swoją teraz