Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Niedziela, Sierpień 7, 2022, 17:10
W dniu 1 sierpnia punktualnie o godz. 17.00 - w 78 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w Rzeszowie zawyły syreny. W ten sposób uczczono pamięć o tych, którzy oddali życie za Polskę, którzy walczyli w największym zrywie niepodległościowym Armii Krajowej oraz w największej akcji zbrojnej podziemia w Europie okupowanej przez Niemców.
Bój o wyzwolenie stolicy, z ogromnym zaangażowaniem jej mieszkańców, także kobiet i dzieci, trwał 63 dni i zakończył się kapitulacją. Zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów.
Celem heroicznej i osamotnionej walki była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i sowieckiej dominacji. . Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.
W uroczystościach, jakie odbyły się pod Pomnikiem Chwały Żołnierzy AK w Rzeszowie udział wzięli parlamentarzyści, władze wojewódzkie i samorządowe, władze miasta Rzeszowa, kombatanci, żołnierze Garnizonu Rzeszów i mieszkańcy miasta.
Modlitwę w intencji poległych i pomordowanych Powstańców Warszawskich odmówił ks. prałat Władysław Jagustyn.
W hołdzie bohaterom walczącej Warszawy odczytano Apel Poległych, żołnierze Garnizonu Rzeszowskiego oddali salwę honorową. Na zakończenie obchodów pod pomnikiem Chwały Żołnierzy AK wieńce i kwiaty złożyli kombatanci, parlamentarzyści, władze województwa i miasta, samorządowcy i służby mundurowe.
Tekst: Roman Rumak

Strona zbudowana z Kopage
← Zbuduj swoją teraz