Uuroczyste obchody 231. rocznicy Konstytucji 3 Maja w Rzeszowie

Wtorek, Maj 3, 2022, 17:02

W Rzeszowie uroczyste obchody 231. rocznicy Konstytucji 3 Maja odbyły się przed pomnikiem gen. Tadeusza Kościuszki.
Święto Konstytucji 3 Maja jest związane z uchwaleniem w 1791 roku przez Sejm Czteroletni Konstytucji, drugiej po korsykańskiej konstytucji w nowożytnej Europie, a na świecie trzeciej po amerykańskiej. Warto także wspomnieć, że Święto Konstytucji 3 Maja w Polsce obchodzone jest od 1919 roku. W czasie II wojny światowej Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane. Po zakończeniu wojny nie było uznawane za ważne przez ówczesne władze. Zastąpiono je obchodami Święta 1 Maja, a w 1951 r. oficjalnie zniesiono. Dopiero przełom, jakim było powstanie „Solidarności", sprawił, że 3 maja 1981 r. ponownie przywrócono świętowanie majowej konstytucji, a po zmianie ustroju od 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy ponownie do najważniejszych uroczyście obchodzonych polskich świąt.
W Rzeszowie całość uroczystości rozpoczęła się od mszy św. koncelebrowanej przez ordynariusza diecezji rzeszowskiego bp. Jana Wątrobę w Kościele Farnym.
Po jej zakończeniu uczestnicy uroczystości przemaszerowali na rzeszowski Rynek, przed pomnik gen. Tadeusza Kościuszki.
Na rzeszowskim rynku w uroczystościach w Rzeszowie oprócz żołnierzy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich i 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, uczestniczyli w tym roku żołnierze NATO. Na rzeszowskim Rynku licznie zgromadzili się mieszkańcy Rzeszowa, w tym także członkowie Rzeszowskiej Organizacji Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, obecni również byli uchodźcy ze wschodu, którzy znaleźli schronienie na terenie Podkarpacia. Tradycyjnie po odśpiewaniu hymnu odczytana została preambuła Konstytucji 3 Maja - dokumentu, który gruntownie zmieniał ustrój Polski i miał stać się podstawą kolejnych ważnych dla państwa reform, stanowił dowód na to, że Polska weszła na drogę naprawy ustroju oraz wzmocnienia władzy państwowej.
W swoim przemówieniu wojewoda podkarpacki p. Ewa Leniart mówiła, że rocznica uchwalenia Konstytucji to zawsze czas, w którym w sposób szczególny uświadamiamy sobie ogromną wartość, jaką dla narodu ma własne suwerenne państwo. Wartość ta nabiera szczególnego znaczenia dziś, gdy wolność wschodniego sąsiada Polski - Ukrainy jest zagrożona. Wojewoda przypominała, że uchwalona 231 lat temu Konstytucja wprowadziła nowy porządek rzeczy. Choć radość nie trwała długo, bo przyszła targowica i 123-letnie zniewolenie, "uwolniony został duch patriotyzmu" który, jak mówiła, pomógł odzyskać wolność i który wciąż w nas żyje. Właśnie to, jak podkreślała Ewa Leniart, "sprawia, że Polska dziś odważnie broni swoich interesów i głośno mówi o ważnych dla siebie sprawach na arenie międzynarodowej".
Z kolei w swoim przemówieniu marszałek województwa Władysław Ortyl,
przypominał o znaczeniu Konstytucji 3 Maja. Marszałek przypominał, że Polska podobnie jak cała Europa, stanęła dziś przed nowymi wyzwaniami, a wojna za wschodnią granicą pokazuje, że pokój, podobnie jak wolność, nie są dane raz na zawsze. Marszałek mówił, że w tym trudnym czasie potrzebna jest jedność wewnątrzpaństwowa i wewnątrzeuropejska. Dziękował mieszkańcom Podkarpacia za to, że udzielili schronienia uciekającym przed wojną.
W dalszej części uroczystości wręczono odznaczenia dla żołnierzy za sumienną i ofiarną służbę. Pamięć bohaterów i twórców Konstytucji uczczono podczas apelu poległych, a także salwą honorową. Pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki złożono wieńce i kwiaty.
Tekst i foto: Roman Rumak


 Strona zbudowana z Kopage
← Zbuduj swoją teraz