Święto Wojska Polskiego w Rzeszowie

Sobota, Sierpień 15, 2020, 19:12
       W dniu 15 sierpnia 2020r. w Rzeszowie odbyły się uroczystości obchodów Święta Wojska Polskiego. Tegoroczne święto związane jest z setną rocznicą zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Jego wymiar ograniczono ze wględu na panującą pandemię koronowirusa.
      Obchody o godz. 09.30 rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Kościele   Garnizonowym. Bezpośrednio po Mszy Świętej jej uczestnicy przemaszerowali pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego gdzie odbył się uroczysty apel prowadzony zgodnie z ceremoniałem wojskowym.

     Był Apel Pamięci, uderzenie w Dzwon Niepodległości, salwa honorowa, patriotyczne pieśni i złożenie wieńców pod pomnikiem Piłsudskiego.

     Dowódca 21. Brygady strzelców Podhalańskich generał brygady Dariusz Lewandowski, zaznaczył, że wygranie bitwy nie było przypadkiem, ani cudem. Jego zdaniem do zwycięstwa przyczyniły się znakomita strategia wojskowa i operacyjna, zintegrowanie wszystkich środowisk politycznych, wysiłek społeczeństwa i zorganizowanie skutecznej armii złożonej z żołnierzy z wielu środowisk i warstw społecznych.

     Zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej pozwoliło wygrać wojnę polsko-bolszewicką i zachować niepodległości przez Polskę. Według historyków była to 18. z przełomowych bitew w historii świata i uratowała Europę przed bolszewicką nawałnicą.

     Uroczystości zakończył przelot wojskowych samolotów nad Rzeszowem w hołdzie bohaterom Bitwy Warszawskiej.

Tekst: Roman Rumak


Strona zbudowana z Kopage
← Zbuduj swoją teraz