Aktualności

Niedziela, Maj 12, 2024, 07:37 | Brak komentarzy »
11 maja członkowie Koła ZŻWP nr 1 w Mielcu zgodnie z planem zamierzeń na 2024r. na strzelnicy LOK uczestniczyli w zawodach strzeleckich zorganizowanych dla uczczenia bohaterstwa żołnierzy walczących na frontach II Wojny Światowej o Puchar Starosty Powiatu Mieleckiego.
Zawody punktowano w 4 kategoriach: weterani, rezerwiści, goście oraz młodzież. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc w każdej z kategorii otrzymali okazałe puchary, które wręczył osobiście starosta powiatu mieleckiego p. Kazimierz Gacek.
Jednym z elementów zbiórki było wręczenie za wieloletnią pracę społeczną na rzecz Związku kilkunastu kolegom nadanych przez ZG Związku Żołnierzy Wojska Polskiego medali i odznaczeń. Medale i odznaczenia zostały wręczone przez Wiceprezesa Zarządu Wojewódzkiego ZZWP w Rzeszowie ppłk rez. Marka Barana oraz Sekretarza Zarządu Wojewódzkiego mjr rez. Romana Rumak.
Gratulacje osiągniętych wyników w strzelaniu oraz dla każdego z wyróżnionych przez ZG ZZWP złożyła posłanka na Sejm RP Krystyna Skowrońska, Prezes Ligi Obrony Kraju płk rez. Jerzy Salamucha oraz Wiceprezes Podkarpackiego Zarządu LOK ppłk rez. Wiesław Karpiuk.
Przy kawie, herbacie oraz potrawach z grilla koledzy mogli wymienić się uwagami, wspomnieć mile spędzone chwile z lat służby wojskowej oraz snuć plany na okres letni.
Szczególne podziękowania za zorganizowanie całości przedsięwzięcia należą się Zarządowi koła nr 1 wraz z jego prezesem płk w st. spocz. Józefem Pado.

Tekst i Foto: Roman Rumak







środa, Maj 8, 2024, 18:46 | Brak komentarzy »


W dniu 8 maja pod pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego w Rzeszowie uczczono 79. Rocznicę zakończenia II Wojny Światowej.
W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, kombatanci, żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oraz 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wśród obecnych była liczna grupa członków naszej Rzeszowskiej Organizacji Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.
Całość uroczystości przeprowadzono zgodnie z ceremoniałem wojskowym.
W czasie uroczystości zabierając głos wicewojewoda podkarpacki p. Wiesław Buż przypomniał wszystkim obecnym o ogromie cierpień i zniszczeń jaki przyniosła nam II Wojna Światowa. Reprezentująca marszałka województwa podkarpackiego p. Małgorzata Jarosińska-Jedynak – członek zarządu województwa podkarpackiego przypomniała, że oddajemy dziś hołd wszystkim rodakom, którzy chwycili za broń, by walczyć o Polskę. W imieniu Prezydenta Miasta Rzeszów głos zabrał Wiceprezydent p. Dariusz Urbanik, który przypomniał, że dzień zakończenia II wojny światowej kraje demokratyczne obchodzą 8 maja. Dzień później świętował go najpierw Związek Radziecki i państwa od niego zależne, a dziś Rosja. To nie jest tylko kwestia daty, ale różnic na płaszczyźnie kulturowo-cywilizacyjnej.
Hołd wszystkim ofiarom wojny oddano podczas Apelu Pamięci zakończonego salwą honorową i hasłem „Wojska Polskiego". W końcowej części pod pomnikiem złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Uroczystość zakończyło wykonanie pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
Tekst i foto: Roman Rumak




















Niedziela, Maj 5, 2024, 17:02 | Brak komentarzy »
W dniu 3 maja 2024 roku w Rzeszowie, zgodnie z ceremoniałem wojskowym, odbyły się wojewódzkie uroczystości z okazji 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja.
Obchody o godz. 09.30 rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Kościele Farnym koncelebrowana pod przewodnictwem ks. bpa Jana Wątrobę - ordynariusza diecezji rzeszowskiej. Następnie uczestnicy przemaszerowali na rzeszowski Rynek gdzie pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki odbył się uroczysty apel z udziałem pododdziałów honorowych służb mundurowych oraz licznych pocztów sztandarowych. Rozpoczynając tą część uroczystości złożył meldunek o gotowości pododdziałów Dowódcy Garnizonu Rzeszów gen. bryg. Tadeuszowi Nastarowiczowi. Następnie, przy dźwiękach hymnu państwowego wciągnięto flagę państwową na maszt oraz odczytano preambułę Konstytucji 3 Maja.
W dalszej części uroczystości głos zabrała Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas-Hul oraz reprezentujący Marszałka Województwa Podkarpackiego członek jego zarządu Stanisław Kruczek. W dalszej kolejności usłyszeliśmy Apel Pamięci oraz salwę honorową wykonaną przez pododdział honorowy, który wystawiła 21 Brygada Strzelców Podhalańskich. W końcowej części złożono wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem bohatera narodowego Tadeusza Kościuszki oraz odbyła się defilada pododdziałów.
Tekst:Roman Rumak, foto: Józef Gwozdek





Niedziela, Maj 5, 2024, 16:51 | Brak komentarzy »
28. kwietnia 2024 roku odbyła się uroczystość upamiętniająca 79. rocznicę mordu mieszkańców Borownicy przez ukraińskich nacjonalistów z udziałem Wojskowej Asysty Wojskowej wystawionej przez 5 Batalion Strzelców Podhalańskich w m. Borownica.
Cześć Ich Pamięci !!!
Zbrodnia w Borownicy to zbiorowe zabójstwo ponad 60 Polaków połączone z podpalaniem budynków i grabieżą mienia, dokonane 20 kwietnia 1945 roku we wsi Borownica.
Po zbrodni Polacy pozostali przy życiu zebrali się przy kościele. Na plebanii udzielano pomocy rannym. Do Birczy wysłano gońców z wezwaniem pomocy, która nadeszła następnego dnia. Kilkudziesięciu milicjantów ewakuowało ocalałych Polaków do Birczy. Część zabitych pochowano obok kościoła, niektórych rodziny pochowały w indywidualnych grobach. Pewna część ofiar zbrodni w ogóle nie została pochowana. Polacy powrócili do Borownicy w 1947 roku i odbudowali wieś. 14 czerwca 1996 na miejscu zbrodni postawiono pomnik.
W uroczystości udział wzięli członkowie Rodzin pomordowanych, posłowie na Sejm, europosłowie,  władze województwa podkarpackiego , władze miasta i gminy Bircza, członkowie Koła nr 11 ZŻWP w Rzeszowie , nadleśnictwa , Kombatanci oraz mieszkańcy Borownicy.
Tekst oraz foto: Jan Turoń

Czwartek, Maj 2, 2024, 13:24 | Brak komentarzy »
Z udziałem wojskowej asysty honorowej wystawionej przez 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych, przedstawicieli Rzeszowskiej Organizacji Wojewódzkiej Związku Żołnierzy Wojska Polskiego na czele z jej Prezesem płk dypl. Józefem Mroczką, kombatantów, mieszkańców Rzeszowa w dniu 2 maja na rynku w samo południe odbyły się główne uroczystości na Podkarpaciu, z okazji Dnia Flagi Państwowej.
W tym miejscu należy wyjaśnić skąd wywodzą się polskie barwy narodowe i kiedy powstała biało-czerwona flaga. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Zgodnie z wyjaśnieniem symboliki polskiej flagi, biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski oraz bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Z tego właśnie względu na polskiej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w heraldyce RP ważniejszy jest kolor godła niż tła. Oficjalnie polska flaga ustanowiona została w 1919 roku i od tego czasu kilka razy zmieniała swoją kolorystykę. Początkowo miała odcień karmazynu, później jego miejsce zajął cynober. Wszystko zostało dokładnie sprecyzowane dopiero w 1980 r., gdy ostatecznie ustalono kolorystykę. W 1955 r. uznano oficjalnie flagę i godło narodowe (wówczas był to orzeł bez korony). Ostatecznie święto Dnia Flagi Państwowej zostało ustanowione w 2004 roku.
Apel w stolicy Podkarpacia rozpoczął się meldunkiem, który od dowódcy uroczystości przyjął Dowódca Garnizonu Rzeszów gen. bryg. Tadeusz Nastarowicz. Po powitaniu z pododdziałami przyszedł czas na kulminacyjny punkt obchodów, jakim było podniesienie flagi państwowej w odgłosach Hymnu Państwowego, granego przez Orkiestrę Wojskową z Rzeszowa na maszt postawiony na balkonie ratusza miejskiego.
Zabierając głos wiceprezydent miasta Rzeszowa p. Krystyna Stachowska podkreśliła, że „Flaga jest naszym wspólnym symbolem przynależności do społeczeństwa polskiego. Cieszmy się z tego i manifestujmy to! Uroczystość zakończył występ Orkiestry Wojskowej.
Tekst oraz foto: Roman Romak












Strona zbudowana z Kopage
← Zbuduj swoją teraz