Kolejna rocznica wydarzeń w Borownicy

Dodano 9.9.2018

    Dla uczczenia 79 rocznicy wydarzeń z 12 września 1939 roku  w Borownicy po raz kolejny w dniu 9 września 2018r. kombatanci, rodziny poległych, żołnierze, przedstawiciele władz samorządowych, leśnicy, uczniowie i mieszkańcy wsi spotkali się aby oddać hołd żołnierzom 17 pułku piechoty oraz mieszkańcom poległym w czasie wojny.

    Spotkanie rozpoczęło się na wzgórzu nad Czarnym Potokiem w miejscu, gdzie poległ dowódca pułku płk Beniamin Kotarba  wraz z częścią swoich żołnierzy. Złożono kwiaty i wieńce pod krzyżem i obeliskiem postawionym ku czci poległych. Kolejna część uroczystości odbyła się pod pomnikiem mieszkańców Borownicy wymordowanych przez UPA w 1945 roku, gdzie również złożono kwiaty i zapalono znicze ku ich czci.

      Po mszy świętej w borownickim kościele uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz, gdzie po apelu poległych i modlitwach za poległych żołnierzy 17pp złożono wieńce na grobie ppłk. dypl. Beniamina Kotarby. Po zakończeniu uroczystości w plenerze na biwaku odbyło się spotkanie pokoleń. 

     Organizatorem uroczystości był Wójt i Rada Gminy Bircza oraz Zarząd Wojewódzki Rzeszowskiej Organizacji Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. W uroczystości uczestniczyli  żołnierze 1 bpzmot Ziemi Rzeszowskiej wchodzącego w skład 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej dla którego Beniamin Piotr Kotarba jest patronem.

      Uroczystość uświetniła Orkiestra Dęta OSP z Medyki, która towarzyszyła uczestnikom uroczystości również na pikniku, podczas spotkania pokoleń przy tradycyjnej grochówce oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Zgrupowanie Żmija”.

       Szczegółowa relacja z uroczystości wraz z migawkami foto znajduje się na stronie internetowej pod adresem: www.bircza.pl w zakładce aktualności

Tekst: Roman Rumak

Adres naszej siedziby:

Zarząd Wojewódzki Związku Żołnierzy Wojska Polskiego              

ul. Skubisza 9/27

35-207 Rzeszów

Dni i godziny urzędowania: poniedziałek i czwartek w godzinach od 10:00 do 12:00

Kontakt z nami:

email: biuro@zzwp.rzeszow.pl

Sekretarz Zarządu: płk w st. spocz. Julian JAWORSKI,  tel. kom. 723 652 980

Dyrektor Biura: mjr w st. spocz. Józef GRZEBYK,  tel. kom. 509 394 421

Prezes Zarządu: płk dypl. w st. spocz. Józef MROCZKA,  tel kom. 602 792 968, email: jozef@mroczka.rzeszow.pl