Uroczystości rocznicowe wojny obronnej z 1939r. w Borownicy

Poniedziałek, Wrzesień 18, 2023, 17:40
W niedzielę 17 września 2023 roku w 84. rocznicę wojny obronnej z 1939 roku w Borownicy w gminie Bircza, parlamentarzyści, kombatanci, rodziny poległych, żołnierze, przedstawiciele władz wojewódzkich , samorządowych oraz gminnych , leśnicy, uczniowie, społecznicy i mieszkańcy wsi spotkali się, aby oddać hołd żołnierzom 17 pułku piechoty oraz poległym w czasie wojny mieszkańcom Borownicy. Zarząd Wojewódzki Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Rzeszowie reprezentował Pan Prezes Związku płk dypl. Józef Mroczka wraz z przedstawicielami Koła nr 11.
Uroczystości rozpoczęły się na wzgórzu nad Czarnym Potokiem w miejscu, gdzie poległ dowódca pułku płk Beniamin Kotarba wraz z częścią swoich żołnierzy. Złożono kwiaty i wieńce pod krzyżem i obeliskiem postawionym ku czci poległych. Kolejna część uroczystości odbyła się pod pomnikiem mieszkańców Borownicy wymordowanych przez UPA w 1945 roku, gdzie również złożono kwiaty i zapalono znicze ku ich czci.
Po mszy świętej w borownickim kościele uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz, gdzie po apelu poległych i modlitwach za poległych żołnierzy 17pp złożono wieńce na grobie ppłk. dypl. Beniamina Kotarby
W uroczystości uczestniczyli żołnierze 1 bpzmot Ziemi Rzeszowskiej wchodzącego w skład 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej dla którego Beniamin Piotr Kotarba jest patronem. Asystę honorową wystawił 1 batalion czołgów z Żurawicy.
Na zakończenie odbyło się na biwaku spotkanie pokoleń oraz koncert Orkiestry Dętej z Grodziska Dolnego.
Tekst: Jan Turoń; Foto: Anna Błońska


Strona zbudowana z Kopage
← Zbuduj swoją teraz