Święto Wojska Polskiego w Rzeszowie

Wtorek, Sierpień 16, 2022, 19:58
W dniu 15 sierpnia 2022r. w Rzeszowie odbyły się uroczystości obchodów Święta Wojska Polskiego. Obchody o godz. 09.00 rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Kościele Garnizonowym. Bezpośrednio po Mszy Świętej jej uczestnicy wzięli udział w koncercie pieśni patriotycznych w wykonaniu Niny Nowak, po którym odbył się przemarsz pod pomnik gen. Władysława Sikorskiego, do Parku Jedności Polonii z Macierzą, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości prowadzona zgodnie z ceremoniałem wojskowym.
Po podniesieniu flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnu państwowego, gen. Dariusz Lewandowski – Dowódca Garnizonu Rzeszów przywitał zgromadzonych. W swoim wystąpieniu przypomniał genezę Święta Wojska Polskiego, złożył życzenia wszystkim żołnierzom i pracownikom wojska oraz ich rodzinom.
Następnie głos zabrała wojewoda Podkarpacki - Ewa Leniart która podczas swojego wystąpienia nawiązała do znaczenia Bitwy Warszawskiej z 1920r. Z kolei wicemarszałek Piotr Pilch odczytał list marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla w którym napisał, że nie możemy zapomnieć o ogromnym sukcesie wojsk polskich pod Warszawą, ani o historii naszego państwa, a zwłaszcza o czasach kształtowania się II RP. Życzył żołnierzom zdrowia i bezpiecznej służby oraz poczucia satysfakcji i dumy z dobrze pełnionej misji na rzecz własnego kraju.
W dalszej części uroczystości odbył się apel pamięci, kompania honorowa oddała salwę, a delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem. Oficjalną część uroczystości zakończyła wojskowa defilada, w której uczestniczyli także żołnierze Brytyjskich Sił Zbrojnych. Na koniec odbył się piknik wojskowy.
Spośród wielu atrakcji, szczególnym zainteresowaniem cieszył się pokaz sprzętu wojskowego, na którym zaprezentowano między innymi kołowy moduł ogniowy RAK, kołowy transporter opancerzony Rosomak, czołg PT 91 Twardy, armatohaubicę KRAB czy też artyleryjski wóz dowodzenia. Wydarzenie uświetniły występy zespołów i solistów, m.in „Grupy wokalnej 21" z klubu 21BSP, czy duet skrzypcowy „Siostry Borys". Szczególną atrakcją był poczęstunek wojskową grochówką.
Tekst: Roman Rumak

Strona zbudowana z Kopage
← Zbuduj swoją teraz