Obchody 77 rocznicy II Wojny Światowej w Rzeszowie

Niedziela, Maj 8, 2022, 17:32
W dniu 8 maja pod pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego w Rzeszowie uczczono 77. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej.
W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, kombatanci, żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oraz 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wśród obecnych była bardzo liczna grupa członków naszej Rzeszowskiej Organizacji Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.
Całość uroczystości przeprowadzono zgodnie z ceremoniałem wojskowym.
W czasie uroczystości reprezentujący marszałka województwa podkarpackiego Stanisław Kruczek odczytał w jego imieniu list, w którym przypominał, że oddajemy dziś hołd wszystkim rodakom, którzy chwycili za broń, by walczyć o Polskę. W imieniu Prezydenta Miasta Rzeszów głos zabrała Wiceprezydent p. Krystyna Stachowska, która przypominała, że dzień zakończenia II wojny światowej kraje demokratyczne obchodzą 8 maja. Dzień później świętował go najpierw Związek Radziecki i państwa od niego zależne, a dziś Rosja. To nie jest tylko kwestia daty, ale różnic na płaszczyźnie kulturowo-cywilizacyjnej.
Hołd wszystkim ofiarom wojny oddano podczas Apelu Pamięci zakończonego salwą honorową i hasłem „Wojska Polskiego". W końcowej części pod pomnikiem złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Uroczystość zakończyło wykonanie pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
Tekst: Roman Rumak


Strona zbudowana z Kopage
← Zbuduj swoją teraz