Uroczystości Dnia Flagi w Rzeszowie

Wtorek, Maj 3, 2022, 16:30
   W bieżącym roku po dwuletniej przerwie związanej z ograniczeniami wynikającymi z epidemii koronawirusa w pełnym zakresie zorganizowano w Rzeszowie obchody Święta Flagi obchodzone w dniu 2 maja.
   Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony na podstawie ustawy Sejmu z 20 lutego 2004 r. o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie i jest symbolem patriotycznych wartości, jednoczących wszystkich Polaków i łączących tradycje za współczesnością. Nasze barwy narodowe – biel i czerwień, stanowią nie tylko oznakę wyróżniającą Polskę wśród innych narodów, ale przede wszystkim są symbolem wolnego i niepodległego państwa polskiego. Biel i czerwień od wieków są nierozerwalnie związane z dziejami Ojczyzny. Od najdawniejszych czasów symbolem polskich władców i oddziałów wojskowych były chorągwie z białym orłem na czerwonym tle. Współczesne barwy biało-czerwone towarzyszą Polakom, podobnie jak poprzednim pokoleniom. Dekorowane są nimi ulice i domy podczas świąt narodowych i rocznic historycznych wydarzeń.
W tegorocznych obchodach Święta Flagi które odbyły się w dniu 2 maja na rzeszowskim rynku uczestniczyły poczty sztandarowe służb mundurowych oraz organizacji kombatanckich, a także młodzieży szkolnej i Związku Strzeleckiego „Strzelec" Józefa Piłsudskiego. W uroczystościach udział wzięli między innymi:
- Ewa Leniart – wojewoda podkarpacki,
- Konrad Fijołek – prezydent Rzeszowa,
- posłowie na Sejm RP – Sz.P. Krzysztof Sobolewski, Sz.P. Adam Śnieżek i Sz.P. Andrzej Szlachta, a także samorządowcy i przedstawiciele duchowieństwa.
W trakcie uroczystości podniesiono flagę państwową na maszt przy dźwięku Mazurka Dąbrowskiego. Wojskową asystę honorową sprawowały: kompania honorowa 1 batalionu strzelców podhalańskich, poczet flagowy, posterunek honorowy, poczty sztandarowe służb mundurowych Garnizonu Rzeszów oraz orkiestra Wojskowa z Rzeszowa, która odegrała kilka utworów o tematyce patriotycznej.
W uroczystościach jako uczestników nie zabrakło przedstawicieli naszej Rzeszowskiej Organizacji Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

Tekst: Roman Rumak

Strona zbudowana z Kopage
← Zbuduj swoją teraz