Wspominamy przelaną krew

Wtorek, Październik 12, 2021, 18:43
W dniu 12 października 2021r. przedstawiciele Rzeszowskiej Organizacji Związku Żołnierzy Wojska Polskiego oddali hołd wszystkim poległym żołnierzom w bitwie pod Lenino oraz polskim żołnierzom walczącym w tym czasie na frontach II Wojny Światowej.
  Bitwa pod Lenino określana była, jako chrzest bojowy I Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki oraz pułku czołgów 1. Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte. Była jedną z najtragiczniejszych polskich bitew, zakończyła się klęską żołnierzy dowodzonych przez gen. Zygmunta Berlinga. Poza wszelką dyskusją pozostaje bohaterstwo żołnierzy, zdecydowana większość z nich wykazała w bitwie męstwo i pogardę dla śmierci. Nie pozostawia żadnych wątpliwości określenie, że „krew Polaków przelana pod Monte Cassino jest tak samo święta jak krew przelana pod Lenino".
Aktualnie możemy powiedzieć, że nie miała ona żadnego znaczenia strategicznego, ani nawet taktycznego. Polskim żołnierzom nie przyszli ze spodziewaną pomocą ich sowieccy sąsiedzi. Względy polityczne zadecydowały o skierowaniu do walk żołnierzy-Polaków, którzy z nastaniem władzy radzieckiej wywiezieni zostali do łagrów, którzy po prostu nie zdążyli do armii Andersa i w roku 1943 odnaleźli swoją szansę założenia polskiego munduru i wyruszenia w stronę Ojczyzny.
Spotkanie odbyło się w 78. rocznicę tych wydarzeń przy Obelisku poświęconym 50 rocznicy czynu bojowego 9 i 10 Dywizji Piechoty zlokalizowanym w rejonie Klubu Wojskowego przy ul. Dąbrowskiego 22.
Uroczystość z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej wystawionej przez 21 Batalion Dowodzenia prowadził kol. płk Józef Mroczka – Prezes Zarządu Wojewódzkiego naszej organizacji.
Swoją obecnością uroczystość zaszczyciła Wicewojewoda Podkarpacki p. Jolanta Sawicka, która w swoim przemówieniu podkreśliła ''znaczenie'' dla nas Polaków krwi Żołnierzy Wojska Polskiego przelanej na frontach II Wojny Światowej. Głos zabrał również przedstawiciel Marszałka Województwa Podkarpackiego p. Waldemar Szumny oraz przedstawiciel Prezydenta Miasta Rzeszowa p. Piotr Jarosz.

W czasie uroczystości usłyszeliśmy salwę honorową, odbył się apel pamięci. Na zakończenie spotkania złożono wieńce oraz zapalono znicze.
Tekst oraz foto: Roman Rumak

Strona zbudowana z Kopage
← Zbuduj swoją teraz