Uroczystości rocznicowe w Borownicy

Sobota, Wrzesień 18, 2021, 14:55
Dla uczczenia 82 rocznicy wydarzeń z 12 września 1939 roku w Borownicy po raz kolejny kombatanci, rodziny poległych, przedstawiciele władz samorządowych oraz wojska, leśnicy, uczniowie i mieszkańcy wsi spotkali się aby oddać hołd żołnierzom 17 pułku piechoty oraz mieszkańcom poległym w czasie wojny.
Spotkanie rozpoczęło się na wzgórzu nad Czarnym Potokiem w miejscu, gdzie poległ dowódca pułku płk Beniamin Kotarba wraz z częścią swoich żołnierzy. Złożono kwiaty i wieńce pod krzyżem i obeliskiem postawionym ku czci poległych. Kolejna część uroczystości odbyła się pod pomnikiem mieszkańców Borownicy wymordowanych przez UPA w 1945 roku, gdzie również złożono kwiaty i zapalono znicze ku ich czci. Na uwagę zasługuje wystąpienie dr Stanisława Urbanika - Prezesa Koła nr 11 Rzeszowskiej Organizacji Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, który jako syn żołnierza opowiedział wspomnienia i epizody walki o Borownicę.
Po mszy świętej w borownickim kościele uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz, gdzie po apelu poległych i modlitwach za poległych żołnierzy 17pp złożono wieńce na grobie ppłk. dypl. Beniamina Kotarby. Po zakończeniu uroczystości w plenerze na biwaku odbyło się spotkanie pokoleń.
Nad całym przebiegiem uroczystości czuwał Pan płk dypl. Józef Mroczka Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Rzeszowie.
    Szczegółowa relacja z uroczystości oraz galeria zdjęć znajduje się w zakładce Aktualności na stronie Urzędu Gminy w Birczy.

Tekst: Roman Rumak

Strona zbudowana z Kopage
← Zbuduj swoją teraz