Święto Wojska Polskiego w Rzeszowie

Wtorek, Sierpień 17, 2021, 09:56
W dniu 15 sierpnia 2021r. w Rzeszowie odbyły się uroczystości obchodów Święta Wojska Polskiego. Obchody o godz. 09.00 rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Kościele Garnizonowym. Bezpośrednio po Mszy Świętej jej uczestnicy przemaszerowali pod pomnik generała Władysława Sikorskiego gdzie odbyła się dalsza część uroczystości prowadzona zgodnie z ceremoniałem wojskowym.
Po podniesieniu flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnu państwowego, gen. Dariusz Lewandowski – Dowódca Garnizonu Rzeszów przywitał zgromadzonych. W swoim wystąpieniu przypomniał genezę Święta Wojska Polskiego, złożył życzenia wszystkim żołnierzom i pracownikom wojska oraz ich rodzinom.
Następnie głos zabrała wojewoda Podkarpacki - Ewa Leniart która odczytała list od Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka. W liście tym wspomniano o pomocy społeczeństwu w razie różnych potrzeb - m.in. w walce z COVID-19.
Z kolei marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl przypomniał w swoim liście, że ze współczesnej perspektywy wolność Ojczyzny wydaje się być sprawą oczywistą, ale nie możemy zapominać, że pokolenia przodków oddawały zdrowie i życie dla jej odzyskania czy utrzymania.
Kolejny występujący - Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek przypomniał, że wojsko stacjonuje w Rzeszowie od wielu lat, a dziś kiedy pojęcie bezpieczeństwa jest ważne w codziennym życiu, nabiera to strategicznego charakteru.
W czasie obchodów mianowano żołnierzy Garnizonu Rzeszów na wyższe stopnie wojskowe. W dalszej części uroczystości odbył się apel pamięci, kompania honorowa oddała salwę, a delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem. Odbył się pokaz musztry paradnej w wykonaniu żeńskiego poddziału "Strzelca". Uroczystość zakończyła się defiladą służb mundurowych Aleją Łukasza Cieplińskiego, jedną z głównych ulic miasta Rzeszowa.
O godz. 13.00 przed Urzędem Wojewódzkim rozpoczął się piknik wojskowo-mundurowy, na którym można obejrzeć sprzęt wojskowy oraz sprzęt używany przez inne służby mundurowe. Na terenie pikniku funkcjonował też Tymczasowy Punkt Szczepień.

Tekst: Roman Rumak

Strona zbudowana z Kopage
← Zbuduj swoją teraz