Rzeszów uczcił 77 rocznicę Powstania Warszawskiego

Niedziela, Sierpień 1, 2021, 18:17
W dniu 1 sierpnia punktualnie o godz. 17.00 - w 77 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w Rzeszowie zawyły syreny. W ten sposób uczczono pamięć o tych, którzy oddali życie za Polskę, którzy walczyli w największym zrywie niepodległościowym Armii Krajowej oraz w największej akcji zbrojnej podziemia w Europie okupowanej przez Niemców.
Bój o wyzwolenie stolicy, z ogromnym zaangażowaniem jej mieszkańców, także kobiet i dzieci, trwał 63 dni i zakończył się kapitulacją. Celem heroicznej i osamotnionej walki była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i sowieckiej dominacji.
W uroczystościach, jakie odbyły się pod Pomnikiem Chwały Żołnierzy AK w Rzeszowie udział wzięli parlamentarzyści, władze wojewódzkie i samorządowe, władze miasta Rzeszowa, kombatanci, żołnierze Garnizonu Rzeszów i mieszkańcy miasta.
Modlitwę w intencji poległych i pomordowanych Powstańców Warszawskich odmówił ks. prałat Władysław Jagustyn.
W hołdzie bohaterom walczącej Warszawy odczytano Apel Poległych, żołnierze Garnizonu Rzeszowskiego oddali salwę honorową. Na zakończenie obchodów pod pomnikiem Chwały Żołnierzy AK wieńce i kwiaty złożyli kombatanci, parlamentarzyści, władze województwa i miasta, samorządowcy i służby mundurowe.

Tekst: Roman Rumak

Strona zbudowana z Kopage
← Zbuduj swoją teraz