Obchody Dnia Flagi oraz Uchwalenia Konstytucji 3-go Maja w Rzeszowie w dobie pademii

Poniedziałek, Maj 3, 2021, 14:36
W związku z epidemią koronawirusa w tym roku w Rzeszowie ograniczono do niezbędnego minimum uroczystości patriotyczne związane z obchodami Święta Flagi oraz Konstytucji 3 Maja.
W latach poprzednich, 2 i 3 maja w Rzeszowie odbywały się liczne majowe uroczystości patriotyczne związane z tymi dniami. W tym roku 3 maja zostały tylko złożone symboliczne kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, odbyła się również Msza św. w Kościele Farnym.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony na podstawie ustawy Sejmu z 20 lutego 2004 r. o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie i jest symbolem patriotycznych wartości, jednoczących wszystkich Polaków i łączących tradycje za współczesnością. Nasze barwy narodowe – biel i czerwień, stanowią nie tylko oznakę wyróżniającą Polskę wśród innych narodów, ale przede wszystkim są symbolem wolnego i niepodległego państwa polskiego. Biel i czerwień od wieków są nierozerwalnie związane z dziejami Ojczyzny. Od najdawniejszych czasów symbolem polskich władców i oddziałów wojskowych były chorągwie z białym orłem na czerwonym tle. Współczesne barwy biało-czerwone towarzyszą Polakom, podobnie jak poprzednim pokoleniom. Dekorowane są nimi ulice i domy podczas świąt narodowych i rocznic historycznych wydarzeń.
Święto Konstytucji 3 Maja jest związane z uchwaleniem w 1791 roku przez Sejm Czteroletni Konstytucji, drugiej po korsykańskiej konstytucji w nowożytnej Europie, a na świecie trzeciej po amerykańskiej.Warto także wspomnieć, że Święto Konstytucji 3 Maja w Polsce obchodzone jest od 1919 roku. W czasie II wojny światowej Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane. Po zakończeniu wojny nie było uznawane za ważne przez ówczesne władze. Zastąpiono je obchodami Święta 1 Maja, a w 1951 r. oficjalnie zniesiono. Dopiero przełom, jakim było powstanie „Solidarności", sprawił, że 3 maja 1981 r. ponownie przywrócono świętowanie majowej konstytucji, a po zmianie ustroju od 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy ponownie do najważniejszych uroczyście obchodzonych polskich świąt.
Tekst: Roman Rumak

Strona zbudowana z Kopage
← Zbuduj swoją teraz