Rocznica Powstania Warszawskiego

Piątek, Sierpień 2, 2019, 06:07
       W dniu 1 sierpnia punktualnie o godz. 17.00 - w 75 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w Rzeszowie zawyły syreny. W ten sposób uczczono pamięć o tych, którzy oddali życie za Polskę, którzy walczyli w największym zrywie niepodległościowym Armii Krajowej oraz w największej akcji zbrojnej podziemia w Europie okupowanej przez Niemców.
Bój o wyzwolenie stolicy, z ogromnym zaangażowaniem jej mieszkańców, także kobiet i dzieci, trwał 63 dni i zakończył się kapitulacją. Celem heroicznej i osamotnionej walki była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i sowieckiej dominacji.
W uroczystościach, jakie odbyły się pod Pomnikiem Chwały Żołnierzy AK w Rzeszowie udział wzięli parlamentarzyści, władze wojewódzkie i samorządowe, władze miasta Rzeszowa, kombatanci, żołnierze Garnizonu Rzeszów i mieszkańcy miasta. Udział w obchodach zaznaczyła liczna grupa członków Rzeszowskiej Organizacji Wojewódzkiej Związku Żołnierzy Wojska Polskiego na czele z jej Prezesem płk w st. spocz. Józefem Mroczką.
Po podniesieniu Flagi Państwowej na maszt odśpiewano Hymn Państwowy. W imieniu Juliana Pawełka, Prezesa Okręgu Podkarpackiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej został odczytany list witający wszystkich obecnych na uroczystości.
Modlitwę w intencji poległych i pomordowanych Powstańców Warszawskich odmówił ks. prałat Władysław Jagustyn.
Znaczenie powstania w swoim przemówieniu przedstawiła Wojewoda Podkarpacki dr Ewa Leniart, głos zabrał również przedstawiciel Marszałka Województwa Podkarpackiego i Prezydenta Miasta Rzeszowa. W czasie uroczystości Poseł Wojciech Buczak odczytał list od Marszałka Sejmu RP. Dyrektor Oddziału IPN w Rzeszowie dr Dariusz Iwaneczko przemawiając do wszystkich zebranych starał się rozwiać wątpliwości dotyczące celowości podjęcia zbrojnego czynu przez AK.
W hołdzie bohaterom walczącej Warszawy odczytano Apel Poległych, żołnierze Garnizonu Rzeszowskiego oddali salwę honorową. Na zakończenie obchodów pod pomnikiem Chwały Żołnierzy AK wieńce i kwiaty złożyli kombatanci, parlamentarzyści, władze województwa i miasta, samorządowcy i służby mundurowe.
Tekst i zdjęcia: Rom an Rumak

Strona zbudowana z Kopage
← Zbuduj swoją teraz